ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
Какви color settings да задам за продуктите на Adobe от пакета Creative Suite?
Как да направя QR код с картинка в него?
Кои са оснвните програми за предпечат и коя част от пректите в коя програма се рабо...
Предпечат
Какво означава Pantone номерацията
Синтез на цветовете
Технически правила за набор и страниране

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Най подходящите графични формати...
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:02 
Гърмян заек
Аватар

Може ли да споделите от опит, кои са най подходящите графични формати за работа. Защото се случва много често да ти пратят файл които се чудиш какво да го правиш.

Примерно за корелски фаилове сейвнати за corel 8.
Indesign отваря доста неща но ако идват от QuarkXpress е хубаво да са сейвнати за версия 4.0 на QuarkXPress, ако са на Pagemaker e хубаво да са за версия 6.5, 7.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:37 
Най-хубавите графични формати (в реда на изброяване) са:

1. JPEG
2. TIFF
3. PDF
4. EPS

Другото са само собствени формати на разни програми ;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:44 
Старо куче - медалист
Аватар

Като махнем JPG-а, щото той е за веб, са това
макар че основния е Postscript.;-)

За тиф, епс и пдф с много условности
Като цяло точно и правилно решение винаги - няма
действа се според ситуацията

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:46 
ValBo написа:

На тебе ти е за уеб ;-) Иначе като си правиш PDF за печат, вътре битмапите все едно не се правят на JPEG?! (то не че не може и да не се правят, ама даже и всяка preflight програма ще те оплюе, ако го направиш, камо ли този, на чието FTP ще ги качваш после).

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:52 
Старо куче - медалист
Аватар

thomas написа:
ValBo написа:

На тебе ти е за уеб ;-) Иначе като си правиш PDF за печат, вътре битмапите все едно не се правят на JPEG?! (то не че не може и да не се правят, ама даже и всяка preflight програма ще те оплюе, ако го направиш, камо ли този, на чието FTP ще ги качваш после).

Аз от това нищо неразбрах, но все пак
Не, растерите в пдф не стават на JPG. А и НЕ трябва да стават.
Отделно за препрес се ползва PDF/X, а не чист пдф, макар че и аз не го правя често
Досега само Jonata ме е плюл защото забравих да конвъртна фонтовете в криви;-)

БТВ за тоя JPG вече спорихме. Тогава мисля че се стигна до споразумение - който иска да си го ползва на своя отговорност, но да не го предлага на другите

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:57 
Старо куче - медалист

Незнам мое да сте прави и двамата, но JPG-то не го споменаваам никому щот и вчера получих такива и то близо 200-300К, а като ги върнах, се оказа че eps-а е има-нема 125М, а приемай да работиш с JPG тогаз?!?!?!
А и реда на thomas определено бих го обърнал.

Последна промяна aZterix на 22 Мар 2006, 15:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 14:58 
Ясно, ще приемем, че ползването на JPEG е нещо като неспазване на ограниченията на скоростта. Прави го само този, който има умения, знае как му се държи "колата" и е готов си плати цената, когато се окаже, че е направил глупост ;-)

Но пък с това "не го предлага на другите" - пак на липса на демократизъм ми замирисва цялата работа! ;-)

Не виждам защо нежеланието ти сам да приемеш по-смелото решение трябва да ограничава тези, които искат да го направят!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 15:02 
aZterix написа:
Незнам мое да сте прави и двамата, но JPG-то не го споменаваам никому щот и вчера получих такива и то близо 200-300К, а като ги върнах, се оказа че eps-а е има-нема 125М, а приемай да работиш с JPG тогаз?!?!?!

Сравняваш ябълки с круши!

Аз съм сигурен, че в тоя EPS от 125 мегабайта може да се сложи такъв боклук, та пред него JPEG-чето от 200-300 К да е абсолютно бижу! Не бъркайте формата със съдържанието! ;-) Естествено, че в 200-300 К JPEG не може да се събере плакат 70/100, но и големият размер може да съдържа нещо абсолютно безполезно...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 15:15 
Старо куче - медалист

thomas написа:
... Естествено, че в 200-300 К JPEG не може да се събере плакат 70/100, но и големият размер може да съдържа нещо абсолютно безполезно...

Съжалявам, че не уточних, но точно за туй иде реч 60/90
и още нещо, от сайта на една от фирмите, с които работя - изискванията (да се има под внимание че са склонни на много отстъпки, но от това не мърдат):

.PDF - Acrobat версия 5 или 6. Най-добрият формат за изпращане на файлове в ХХХХХХХ
Предимства: позволява пълен контрол върху компресията/качеството, шрифтовете се запазват във векторен формат, универсален файлов формат - може да се подготви от всяко софтуерно приложение, възможни са корекции след подготовка на файла, Acrobat 6.01 позволява автоматична проверка.
Недостатъци: необходими са специфични настройки на софтуера. Специален профил може да свалите от тук.

.TIF - с LZW компресия и с изключени Layers
Предимства: най-популярният формат.
Недостатъци: не поддържа векторна графика, няма добра степен на компресия.

.JPG - Quality: 7 до 12
Предимства: добър контрол върху компресията/качеството.
Недостатъци: не поддържа векторна графика.

.PS - PostScript Level от 1 до 3
Предимства: възможно е вграждането на шрифтовете във файла или запазването им във векторен вид, универсален файлов формат - може да се генерира от всяко приложение, лесно конвертиране в .PDF файл.
Недостъци: необходими са специфични настройки на софтуера, не поддържа компресия.

.EPS - шрифтове конвертирани в криви
Предимства: шрифтовете се запазват във векторен вид, лесно конвертиране в .PDF файл.
Недостатъци: не поддържа компресия.

И съм сигурен че повечето мислят така :-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 15:18 
Старо куче - медалист

Не случайно отделен пост. Да се извиня за не-личното мнение.
Направих го, щот ма мързи да пиша, но се подписвам с две ръце :-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 15:28 
Старо куче - медалист
Аватар

На едно мнение сме с Астерикс :wink:

JPG за печат съм използвал само веднъж - имаше една ОГРОМНА борса за стари коли която се запъваще на експонатора (напреки :lol: ). За да излезе броя (днес) требеше да я понамалим, та така... иначе всичко по страниците е TIF и EPS.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 16:17 
Старо куче - медалист
Аватар

aZterix написа:

...

...

а защо с LZW компресия?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 16:50 
Старо куче - медалист

HACKO написа:
aZterix написа:
...

а защо с LZW компресия?

компресията се сещаш, предполагам, :-) заради големината, а LZW за предпочитане...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 18:02 
Старо куче - медалист
Аватар

.PDF - Acrobat версия 5 или 6. Най-добрият формат за изпращане на файлове в ХХХХХХХ
PDF е много широк формат. За препрес се предпочитат PDF/Х 1,2 или 3
Техните предимства са много , но най важното е - не подържат RGB. Един от недостатъците - профили се появиха в 3 версия пантони във втора

Предимства: позволява пълен контрол върху компресията/качеството, шрифтовете се запазват във векторен формат, универсален файлов формат - може да се подготви от всяко софтуерно приложение, възможни са корекции след подготовка на файла, Acrobat 6.01 позволява автоматична проверка.
Недостатъци: необходими са специфични настройки на софтуера. (Това пък що за глупост е. Специфични настройки се иска и за JPG)

LZW компресията си има своите недостатъци. Губи се време за отваряне и записване, а някои от по старите рипове не я четат(надали е останал такъв). Спестеното място не е кой зне колко. За леарите съм съгласен
Предимства: най-популярният формат. След JPG може би
Недостатъци: не поддържа векторна графика, няма добра степен на компресия. Това незнам как да го коментирам? В растерен формат - векторна графика?! Всъщност има - подържа пътища. Степен на компресия?! Е не колкото JPG;-)

.JPG - Quality: 7 до 12
Предимства: добър контрол върху компресията/качеството.
Недостатъци: не поддържа векторна графика.
Тук ще пропусна - мързи ме да пиша

.PS - PostScript Level от 1 до 3
Левъл 1 го забравете (За Корел не важи ;-) ) - все пак е на повече от 30 години
Принтиране само в левъл 2 и 3 ако рипа го подържа.

Предимства: възможно е вграждането на шрифтовете във файла или запазването им във векторен вид, универсален файлов формат - може да се генерира от всяко приложение, лесно конвертиране в .PDF файл.
Недостъци: необходими са специфични настройки на софтуера, не поддържа компресия.
Тук това важи с пълна сила писаното за  ПДФ

.EPS - шрифтове конвертирани в криви
Първо - КОЙ .EPS? Растерен или векторен? Щото в първият искам да видя как се обръщат фонтовете в криви;-) А и векторния не е манна небесна. Ако е генериран от Куарк, Корел и още знайни и незнайни програми прави преливките и мешове на бандове, битмапи и пр. Разлика правят епсовете от Илюстратор и Индизайн, но и там си има условия
Предимства: шрифтовете се запазват във векторен вид, лесно конвертиране в .PDF файл.
Недостатъци: не поддържа компресия. А стига с тази компресия. Ако искате малки файлове ползвайте компресия в последствие. Варианти бол

В тук изброените файлове не се включват много подробности
Ако имаш растерни файлове в пантон какво правиш? Тифа 5-ти канал уж от скоро подържа, но дуотон не
А ако това трябва да се прати в чужбина/
Фоновете в криви ли или фонта се прикачва?
А ако имаш каталог 200 стр? На епс ли отива или на тиф?
И на ПДФ не става!
Много дълга и широка е тая тема

Ако уточним за къде са файловете и за какво ще служат, ще уточним кое как се праща

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 18:11 
Браво за анализа. Доста вярно, като изключим предимството, че нещо си не поддържало RGB. Само кажи защо каталога от 200 страници да не става на PDF?! Наистина не се сещам за причина, нещо повече, и съм правил, и съм виждал доста такива файлове. Държат се чудесно и подлежат на много смислена обработка след това...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 18:36 
Старо куче - медалист
Аватар

PDF не от форматите които лесно се редактират.
Не че не е възмоно, но със стандартните инструменти в Акробат е много трудно.
А и много малко хора владеят работа с него.
Къде по лесно е да се адаптира в програмата която е правен катлога
Единствения проблем който възниква е фонтовете. Конветори за тях има, а и с навлизането на Опентайп почти всичко е решено вече. Само някой трябва да напише кирилицата;-)
PDF/X освен липсата на РГБ си има и други предимства
инфо в нета има

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 18:47 
Старо куче - медалист

Моята класация:

Растерни формати
1. PSD
2. PSD
3. PSD
4. DCS2 EPS

Векторни формати:
1. AI8 с линкoвe към PSD-та

Върнете се в началото

Заглавие: jonata
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 19:29 
Срамежлив

Jonata рулз
Само да допълня

За неща правени на

1. Quark - версия 4
2. за Indesign от CS2 в inx

Фонтовете и картинките с съответните директории
+ PDF за превю, ако може и хардкопи:D

Corel фаилове не се приемат :D

Btw: как пристигат нещата от чужбина

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2006, 19:56 
Старо куче - медалист
Аватар

От чужбина файловете пристигат разлино
идва много боза, но идват и чудесно подредени
Основния фаил в Куарк или Индизайн. Последния беше в ЦС2;-)
Файловете по директории. Фонтовете също. Задължително ПДФ. Често и кромалини. С всичките дискове идва каталог с тяхното описание.
Епсовете пристигат различно - някои са с фонтове, други не.
Наблюдавам известни колебания с цветните профили. Там положението 50/50 - като се случва и използването на SWOP от японски и европейски фирми;-) И не е на всички файлове
Друг проблем е, че Total InkLimited-a е често различен по файловете и се налага презаписване.
Общо взето - нивото е като тук, Има много добри неща има и боза - на каквото попаднеш;-)
Много рядко ни се случва да дойде файл правен на PC;-)
Корел не сме получавали-)

Аз ги пращам по същия начин. Поне се старая;-)

п.с Версията на Куарк хубаво да бъде 4, но ти заминават таблиците.
Пък и с мойта 6-ца няма как да ти запиша такава версия
Jona - за твойта работа да, но ако имаш да адаптираш каталози от чужбина с много текст тоя Ил 8 ще те поизпоти;-)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2006, 00:23 
Старо куче - медалист

ValBo написа:
Jona - за твойта работа да, но ако имаш да адаптираш каталози от чужбина с много текст тоя Ил 8 ще те поизпоти;-)

Писал съм само това, което осигурява абсолютна преносимост.

При страниращите програми положението е неясно - няма абсолютни и удобни за всички правила.
Винаги съм се дразнил когато ми пристигне куаркски файл с картинки и шрифтове - да му дооправя нещо и да го пусна нататък. Не искам да инсталирам чужди шрифтове! Едно, че не е дотам законно, друго, че има различни версии на един шрифт и моята може да се различава от тази в документа. А не искам да деинсталирам моята версия, защото имам дълъг архив от файлове, които ще си я търсят. Получавам ортикария, когато QXD документ ми поиска патагонска хифенация, екстеншън, дето го чувам за пръв път или ме пита къде са картинките. Когато почна да изследвам безкрайните поддиректории за да възстановя линковете редовно откривам 5 различни файла с едно и също име на най-различни места. Естествено през цялото време, докато се боря с дивотията клиента ме гледа ехидно и ми обяснява, как той лично се е уверил, че при тези, от които го е взел всичко се отваря без проблеми.
За Indesign - не знам - тази програма от моя гледна точка е орязан илюстратор с много страници и неадекватно поведение.

За растерните формати - така и не можах да разбера след като се работи в PSD и на практика всички страниращи и векторни програми го подържат, кому е нужно да се държи веднъж PSD, а отделно от това JPG, EPS, TIFF и прочие.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа