ПолиграфияИнфо група dotbrain.eu ПринтГайд магазин TheDigitalPrint.info ПолиграфияИнфо ПринтСток БГОферта ПринтИдея
Error: Embedded data could not be displayed.

Въпроси и отговори
На какви машини, технология на печат и с какви мастила се печатат салфетките?
Как може да се вкара тифецната снимка в странираща програма, без да се вижда никакъ...
Може ли в Acrobat да бъде зададено за определен обект или група обекти front или ba...
Печатни технологии
Флексопечат- инструкции за закрепване и сваляне на печатната форма
На същата вълна: основи на управлението на цветовете за широкоформатен...
Термичен печат

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Бракоделец на годината!
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2006, 18:18 
Старо куче - медалист
Аватар

Пичове, какво ще кажете да си направим една майтапчийска награда за бракоделец на годината? Очакваме предложения, като критериите са следните:

- кандидатът за наградата може да бъде фирма или отделно лице
- всеки може да се самопредлага или да предлага бракоделец
- най-важен критерий е количеството бракуван тираж
- за достоверен брак се счита само този, за който е ясен бракоделеца
- победителят ще се определи след общо гласуване.

Генерален спонсор на конкурса да бъдат "Вторични суровини". :-)

Не забравяйте шегаджийскя дух на конкурса, за да не се превърне в заяждане.

Очакваме предложения!

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2006, 22:16 
Старо куче - медалист
Аватар

3000 обложки за DVD - получен готов EPS с раздувки за обрязване, и т.н.... аз само трябва да му направя размножение и Ctrl+P.... ама някой от колегите преинсталирал InDesign (за да тества разработван от него VBS скрипт), намесват се профили, и на печат излиза нещо, което дори аз не можах да позная какво е... запазил съм мостри ;)

и това в последния ми работен ден от годината :o

Edit:
в същия този ден фира дадоха и 3 форми на CTP (понеже за по-бързо генериране на постскрипта, изтрих ЕПС, за който си мислех, че е само в черното, а се оказа, че има няколко текстчета и в другите 3 цвята)

беше посред бял ден, дори една бира не бях пил, а през годината доста нощи на пияна глава много по-сложни неща са минавали без проблем...

и този: http://www.prepressbg.com/forum/viewtopic.php?t=1749 скрипт е дублирал страница от PDF-a, нo добре, че беше в последната кола и само на филм повторих 2 по 50х70 (не че ако си бях проследил бройките страници нямаше да го хвана, ама на три стана - става трудно)

...и в този ден ми излиза и решението за размера напенсията...

Последна промяна HACKO на 19 Дек 2006, 23:51, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2006, 22:34 
Срамежлив
Аватар

Вчера на обяд довърших едно списание 4+2 (36 странци и за да не правя реклама няма да му споменавам името) брой 1. Изпратих го за експонация, и от там в печатницата на ...., оказа се че има проблеми с формата. Оправихме го някак си и машината се завъртя. На сутринта ми се обажда собственика и пристига вкъщи с въпросното издание. Ооооо, ужас, пасерът мърда с цели 3 мм и то на двуцветните страници. Хартията прозира като като паус и нищо не се чете. И си представете това на 12 500 тираж. И какво мислите стана. Собственика взе решение да не го пуска на пазара. 12 500 брак. Сега го въртят отново в друга печатница, за малко повече пари. Да знаете че поговорката ...евтиното излиза скъпо... наистина е вярна. Та не съм чувал някой да е правил на тоалетна хартия цяло издание, защото печатницата е произвела само брак. Пък това и за тоалетна хартия не става, защото много цапа.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2006, 23:32 
Старо куче - медалист
Аватар

Айде да си казваме само своите грешки. Останалото е въпрос на междуфирмени отношения, договори и т.н.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 00:50 
Старо куче - медалист
Аватар

100% написа:
Вчера на обяд довърших едно списание 4+2 (36 странци и за да не правя реклама няма да му споменавам името) брой 1. Изпратих го за експонация, и от там в печатницата на ...., оказа се че има проблеми с формата. Оправихме го някак си и машината се завъртя. На сутринта ми се обажда собственика и пристига вкъщи с въпросното издание. Ооооо, ужас, пасерът мърда с цели 3 мм и то на двуцветните страници. Хартията прозира като като паус и нищо не се чете. И си представете това на 12 500 тираж. И какво мислите стана. Собственика взе решение да не го пуска на пазара. 12 500 брак. Сега го въртят отново в друга печатница, за малко повече пари. Да знаете че поговорката ...евтиното излиза скъпо... наистина е вярна. Та не съм чувал някой да е правил на тоалетна хартия цяло издание, защото печатницата е произвела само брак. Пък това и за тоалетна хартия не става, защото много цапа.

прекрасно без коментар за фирми ..... само тонаж на брака да споменем и за сега води в класацията...;-)

Върнете се в началото

Заглавие: Re: Бракоделец на годината!
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 00:57 
Старо куче - медалист
Аватар

Това отдавнааа, преди 5 години докато акаунтствах :-)))
Не съм правила аз предпечат, ама бракът си е мой. :lol:

500 луксозни сребристи торбички, на които името на клиента не беше написано със запазения им шрифт.

2 000 запалки с различно синьо, щото само тоя файл беше останал в наследство от напусналия цял рекламен отдел в агенцията /дизайнер, предпечатар и акаунт/. Добре, че грешката се оказа вярна и клиентът си ги хареса. Ама не искам никога да си спомням шокът като видях кашоните и онова синьо... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 05:32 
Старо куче - медалист
Аватар

Дойдоха едни клиенти, разбираш ли. Донесоха си мостра. По тая мостра аз трябваше да направя разработка за полипропиленови пликове за разни части за двигатели. Направих аз разработките, отпечатахме на хартия в реален размер разработките. Одобриха ги.
Поръчаха си. Отпечатахме ги иииииииииииииииииииии....... ИЗНЕНАДАаааааааа.
Тоя дето одобрил нещата не бил оторизиран да го прави. В техните отдели имало и чертежи. Питах аз преди това ама "Няма, това се прави по ей тия мостри и толкоз".
Та се оказа че целия тираж, за 12 вида пликове е абсолютен БРАК.
Нямам спомени колко точно беше като килограми, ни мисля че сега някъде в складовете лежат по около 15-20000 бройки от вид, ако не и повече.
Сам съм си виновен, ама понеже хората бързаха, претупах нещата с чертежите и одобряването. Оправихме нещата, но сега за всяка промяна, дори и милимундра да е, искам чертеж, подписан и подпечатан от техния директор. След това подпис на всяка одобрена мостра.
Още ме боли :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 07:40 
Старо куче - медалист

С риск темата да заприлича на рибарска среща, и с пълното съзнание, че мога да кандидатствам само за наградата за цялостно творчество, тъй като далеч не става дума за тази година, а и тъй като съм 100% невинен в ситуацията (пък де факто не съм и пострадал), то историята ми е по-скоро за украса. Но затова пък в тонаж като нищо ще спечели ;-)

Ноември 1994 година. Една от най-големите български банки от онова време, почти на върха на развитието си, секнало неочаквано и внезапно след това, си поръча 30,000 кочана химизирани формуляри с формат А4, ще излъжа дали бяха от по 50 или по 100 листа, но помня със сигурност, че бяха леко над 16 тона.

Много искаха да си ги получат всичките до края на януари 1995, поради което ние здраво се напънахме и им ги произведохме навреме. Това трябваше да им е количеството за цялата година. През февруари обаче помолиха да да им доставим само около 1/6 от тях, че в момента нямали място в склада. След 1-2 месеца поискаха още около 1/6, а след около още 3 месеца казаха, че спокойно можем да изхвърлим всички останали (които ни задръстваха склада), защото им сменили стандарта на формуляра и той повече нямало да им трябва. От вторични суровини нещо се мръщиха на химизираната хартия, но все пак нещо почерпиха.

И сега се чудя къде всъщност е бракът. Щом над 10 тона хартия отиде на вторични, значи явно е било брак. Но някак си е по ничия вина. Някак си няма и други пострадали, освен самия клиент, а и той е пострадал явно от нещо неочаквано - смяна на стандарта. Най-хубавото е, че си бяха платили цялото количество авансово, защото искаха много специална цена и това беше един от стимулите към нас, за да им я дадем.

Но така или иначе ми се струва, че и това производство спада към смисъла на неологизма бракоделие, така че се чувствам длъжен да го разкажа...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 09:52 
Гърмян заек

Аз се включвам със стара случка, но още ме боли :)
100 000 хартиени чаши за кафе. Бяха от малките, така че по тонаж не се включвам в класацията май:) Пристига готов дизайн, аз трябва да го пасна по щанцата и т.н. Колежката, дето правила дизайна работила в ординатна система и "на око", но при чашките това не винаги е добра идея. В резултат, като се сгъне чашката, дизайна тотално се разминаваше на залепването. Най-много ме е яд, че и изнамерих телефона от клиента, обясних и, тя презрително каза, че моята работа била да гледам да пасна щанцата (припресър нещастен!), за другото тя била помислила...
Клиента после, все пак ми благодари, че си поиграх да му изрежа една чашка и да му покажа какво се случва, преди окончателно да ги направят на чаши и тогава да ги бракуват...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 10:07 
Старо куче - медалист
Аватар

Е като още се хвалим...
Преди две години, Коледа, Коледно издание на списание - 48 страници, 115 грама гланц тяло, корица 250 гр + сегментен перлен лак... 8000 тираж
Отпечатва се - виждам го и ми призлява - колите са объркани тотално (лице и гръб) - бегъл опита от печатницата да ме накиснат - неусспешен слава богу - препечатва се за тяхна сметка.
Пристига препечатанотосписание - вижда го шефа - заради реклама на фирма която мрази и която не бил разрешеил да пубкликуваме (не че го е казвал - мислил си е да ни го каже) - всичко отнтово - филми, печат, лак..
Май бях похарчил цялото налично количество перлен лак наОфсет...
Тазгдишните ми Коледни картички дори не ми се споменават, че направо ми се вие...

Върнете се в началото

Заглавие: Ъ...
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 13:49 
Старо куче - медалист
Аватар

Еее, аз с тия мои торбички май няма да се класирам. Ще взема да осигуря бахур за наградените. :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 14:24 
Гърмян заек
Аватар

Случката е от преди три години, така че не претендирам за наградата ;)

Кутийки за презервативи. MARS или нещо подобно беше, дизайна правен някъде си, в Illustrator, няма да ги печатим ние, само да ги подредим във форма според щанцата. Тираж 300000 (кутийки). Няма разпечатка, няма дявол. Взимам си файлчето и си го нареждам, вадим филми и ги даваме на клиента. Той опуква тиража и едва тогава установява, че надписа MARS го няма на лицето на кутийката - после се оказа че(незнайно как) е останал скрит (hide).

Освен това още ползваме с колегите едни 5000 найлонови торбички, които правихме през 2000 година в Екстрапак - някаква реклама на сърдечносъдово лекарство. Дизайна - наш, но незнайно защо колегите ми поискаха файловете в Coreldraw, а аз ги правих нещата в Illustrator. И понеже корела за моя милост е затворена (и заключена нейде) книга чисто и просто си отворих епса с корел, записах си го като .cdr файл и готово. Чак после се оказа че вградения TIFF е преминал в RGB при тая операция и на торбичките се оказаха едни прекрасни оцветени в жълто облаци на синьо небе, които клиента естествено отказа да получи. Това ме накара да намразя корела завинаги. Но пък си имаме торбички 8)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2006, 14:59 
Старо куче - медалист
Аватар

Току що - 500 картички грешно обърнати лице и гръб. Само да кажа че съм проверявал монтажа, уж беше наред...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2006, 05:25 
Старо куче - медалист
Аватар

Никога не е късно да се изложиш :D

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2006, 16:03 
Гърмян заек
Аватар

Доста забавна тема (на четене)
Не се вписвам в класацията с моя скромен тираж от 10 000 листовки, които трябваше да са в цвят Р - 287, а аз съм вписала в поръчката Р - 187. Най-смешното беше, че докато се разхождах в производството, ги мернах и си помислих, че някоя фирма копира моята, но използва друг цвят :lol:
Имам и 2 700 бр. опаковки брак заради пускане на тиража при изключително рисков формат, но бях радостна, че се разминах само с толкова.
За сметка на това пък бившите ми колеги могат да се похвалят с брак 100 - 200 хил. тираж на най-различни опаковки. Докато работех на старата ми работа, една от фирмите ми клиенти в продължение на 6 месеца си изтеглиха около 100 хил. бракувани опаковки.

Но никога няма да забравя как една вечер главния печетар ми се обади по телефона в 00.30ч., за да ми каже:"Яйцата са тука, ама къде са кокошките?". Това беше по повод на едни филми за някакви великденски кутии...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2006, 17:02 
Старо куче - медалист

Е бих се кандидатирал за цялостно творчество, но какъвто съм си кърък няма да ме огрее наградата.
Все пак последния гаф беше мнооо упорит (ДМД)
За 1 седмица назад корицата на една книга се печата само 3 пъти.
Незнайно защо реших да пратя един междинен вариант отпечатаха я, че и я залепиха. Вижда я шефа - само дето инфаркт не получи трябва да се предаде след 2 дни... След като изслушах една плеада от милите приказки на шефа изпращам новата корица - печат, ламинат всичко както си му е реда иии... (шефа: "е са та утепах..." добре, че разговора се проведе по телефона инак сигурно първо би ме утрепал после да обсъдим ко-що). Е к'во печатаря просто не му се свидело синьото (тук отдъхвам слава богу бяхме я дали на колеги да я отпечатат). Както и да е всичко с началеее... този път всички следят много внимателно, клиента (излишно е да казвам) е важен а времето свършва... Чудно, но на преобряза се книгата и вече има нова-новеничка корица а ние дори не закъсняхме.
ааа това не е всичкооооо....
Изтръпнах когато я донесоха гордо в офиса видимо доволни!!!
Някой забеляза ли, че казах "преобряза се" (аз не, докато не забелязах децентрираната корица), е да ама за 4 път нямаше време... клиента доде...
С това не се кандидатирам спрямо вашите тиражи този си е направо смешен :-)
мразя декември :twisted:

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2006, 17:04 
Срамежлив
Аватар

Сега се сещам за една случка, от която си взех голяма поука. Беше в зората на In Design, и аз бях един от първите ентусиасти. Решавам да приключа веднъж за винаги с Page Maker, и правя едно списание на почти непознатата ми програма. след големи мъки и борба, успях да докарам, нещо сностно. Работата се издъни, когато, го пуснах за експонация, и печатара изпищя, че и черното му е в 4 цвята. Последва прехвърляне на топката, кой е виновен и се стигна до нови филми. За мой ужас и за ужас на човека от експонатора, и те бяха по същия начин. Докато разбереме, и двамата с него че проблема е във вируса зад клавиатурата. Но поне се научихме, как да експортваме от In Design. Резултата е 1 комплект филми платени от мен и един за негова сметка. Важното е че клиента нищо не разбра.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2006, 20:11 
Срамежлив
Аватар

3000 хиляди списания. Корица 4+1, тяло 1+1, дотук нищо весело. Най-веселото е че аз пускам стара корица (от електронен монтаж), след мен - експонацията, монтажа, печата, книговезкото и ножара - никой нищо не вижда. Предаваме го на клиентката и след един час тя се обажда с гробовен глас...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Дек 2006, 10:39 
Старо куче - медалист
Аватар

То проблема не винаги е в количеството....
Флаш памети - купени от голяма фирма. 170 на брой, повечето по 1GB, (горе-долу около 6000 лева), направихме сито 2 цвата върху тях - дотук добре. Обаче трябва да се направи и кутийка - при това черна. Правя кутийката. Печатаме - мижав тираж, парите тук не са проблем. Сгъват кутийката, лепят я - обаче сме я направили от обемен картон и той почва да се цепи. Бялата хартия на черния фон ти боде очите. Оказа се че ако докоснеш хартията с черен маркер нещата са ок. Даваме да едни цени да го поправят, ама те бабките не виждат добре - и като драскали с маркера..... Като я видях кутийката ми се дорева... Обаждам се на клиента - искам отсрочка 2 дни. Пускам тиража на дигитален печат. Всички кутии се щанцоват и лепят отново - изхлеждат много по-добре - докато не затворихме капака - тогава картона почна отново да се пукав основата на капачето - грозотия става страшна... Добре че шефа запази самообладание... Пак се обаждам на клиентите - още 2 дни отсрочка - добре че се навиват. Отивам аз, купувам черно Нетуно - истински черен картон, жилав - абе точно за щанцоване. После на сито с бяла подложка слахаме надписа. Кутията стана едно бижу, но нервите и безсънието покрай нея при това в най-големия зор бяха ужасни.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Дек 2006, 14:09 
Срамежлив

mnoo iaka tema tuka 4ovek moje da se razvihri :D
imam edni 5000 etiketa deto beh pusnal golema plo6t bronz overprint varhu 4ernoto huhuhu ikato go trakne6 vsi4ko pada ...sigurno i za o6te 6e se setia

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа